divider
 
 

Başkan'ın Mesajı

Çok kıymetli KTSD ailesi,

2016 yılının 3. E-Bülteni ile sizlerleyiz.

2016 yılının ilk yarısını geride bırakırken, kriz dönemlerinden bile büyüyerek çıkan sektörlerimiz, bu yılın ikinci yarısında da büyümeyi ve tüketici ihtiyaçlarına cevap vermeyi sürdürmeyi hedefliyor.

Sektörlerimizin sürekli büyüme eğiliminde olması, temsil ettiğimiz sektörlerin insan hayatındaki vazgeçilmezliğini ve markaların değer büyüklüğünü göstermektedir. Bu büyüklük, tüketicinin sektöre olan güvenini vurgularken, sektörümüzün bu vazgeçilmezliği tüketiciye olan sorumluluğumuzu da arttırmaktadır. Yaşadığımız, içinde bulunduğumuz ortamların temizliği ve kişisel temizlik insan sağlığı için vazgeçilmezdir. Bunun yanı sıra insanlar var olduğu sürece iyi hissetmek ve güzel görünmek isteyecektir. Bu ihtiyaca karşılık, üyelerimizin sunduğu kaliteli ürünler, sektörel güven istatistiklerine büyüme olarak yansımaktadır. Tüketicinin sektörümüze gösterdiği bu güvenin korunup daha da arttırılması hepimizin önceliğidir. Bu doğrultuda KTSD olarak biz de tüketicinin doğru bilgilendirilmesini sağlamak, sektördeki birliktelikten doğan kuvvetle güvenilirliğimize güvenilirlik katmak üzere tüm gücümüzle çalışmaktayız. Derneğimiz vasıtasıyla gelişen bu imrenilecek birliktelikle sektörde fark yaratıyor ve bununla gurur duyuyoruz.

Bu sayımızda da, sektörümüzle ilgili gelişme ve haberler, çeşitli kongre ve etkinlikler hakkında bilgiler ve mevzuattaki değişiklikleri bulabilirsiniz. Yılın 2’inci yarısında da sektörlerimizin artan satış ve güven istatistiklerinin devam etmesini dilerim.

Yılın son sayısında görüşmek üzere, Saygı ve selamlarımla…  

KTSD Yönetim Kurulu Başkanı

Ahmet Pura

 
 

A.I.S.E AVRUPA’DA SIVI ÇAMAŞIR DETERJANI KAPSÜLLERİNDEN DOĞAN KAZALAR HAKKINDA İLERLEME RAPORUNU YAYINLADI

A.I.S.E. Avrupa’da sıvı çamaşır deterjanı kapsüllerinden doğan kazaların azaltılması için çalışmalar yapmaktadır. Bu doğrultuda Avrupa’daki mevzuat çalışmalarını yakından takip eden A.I.S.E., Avrupa ülkelerini izleyerek, belirli dönemlerde kaza oranlarındaki değişimlere dair rapor yayımlamaktadır. Bu raporların 6.sı geçtiğimiz Haziran ayında yayımlandı.

Söz konusu rapor, 2013 yılından bu yana A.I.S.E. Gönüllü Ürün Yönetimi Programı (A.I.S.E.’s Voluntary Product Stewardship Programme, PSP) kapsamında sıvı deterjan kapsülleri için risk azaltma tedbirlerine ilişkin beş ülkedeki (Birleşik Krallık, İrlanda, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, İtalya) gelişmeleri kapsamaktadır. AISE son zamanlardaki değerlendirmelerinde, Avrupa Birliği CLP ölçütlerinin kazayla maruziyetlerin azaltılmasındaki etkisini de izlemektedir. Rapora göre, bu ülkelerin her birinde, sıvı çamaşır deterjan kapsülleriyle meydana gelen kazaların sıklığı (satılan her birim başına bildirilen maruziyet), istatistiksel açıdan ciddi bir azalma göstermiştir.

2012/2013 dönemi ile karşılaştırıldığında, bu azalma ülkelere bağlı olarak %35,1 ile %63,9 arasında değişmektedir. Bu azalma durumu, CLP aracılığıyla ek güvenlik ölçütlerinin getirilmesi ile aynı zamana rastlamaktadır. Bu istatistik sonuçları CLP ölçütlerinin yerine getirilmesinin maruziyet sıklığının azaltılmasına etkin katkıda bulunulacağı varsayımını güçlendirmektedir.

A.I.S.E. duyurusu için buraya,

Rapora ulaşmak için buraya,

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.  

 
 

COSMETICS EUROPE (CE) AVRUPA KOZMETİK MEVZUATLARI UYUMLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

KTSD olarak Avrupa mevzuatındaki değişmeleri yakından takip etmekteyiz. Bizim de üyesi bulunduğumuz, kozmetik sektörünün Avrupa’daki temsilcisi olan Cosmetics Europe (CE) da, mevzuatla ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

Avrupa kozmetik mevzuatının uyumlaştırma çalışmaları kapsamında, CE’nin düzenleyeceği 1. Uluslararası Avrupa Mevzuatları ve Uyumlaştırılması Kongresi yapılacaktır.

7-8 Kasım 2016 tarihlerinde, Hilton Oteli, Prag – Çek Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek Kongrede, hayvan testlerine alternatif uygulamalar da konuşulacak.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

 
 

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANDI

Çevrenin korunması ve gelecek nesiller için doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması derneğimiz için öncelikli konulardan biridir. KTSD olarak sektörümüzün temiz üretim teknolojilerini kullanarak enerji ve su tasarrufu sağlamasını destekliyoruz. Bu bağlamda, daha güzel bir gelecek amacıyla çevre bilincini geliştirecek çalışmalar yapılması bizlerin de yüzünü güldürmektedir.

5 Haziran günü, Dünya Çevre Günü olarak, 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı'nda alınan bir kararla kabul edilmiştir.

Dünya Çevre Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum ve sivil toplum kuruluşu tarafından kutlandı.

TEMA Vakfı’nın çevre gününe dair e-bültenine buradan ulaşabilirsiniz.  

 
 

MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİ

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından Mayıs ayı başında yapılan duyuruda “Avrupa Komisyonu Kozmetik Mevzuatındaki güncellemelerin uyumlaştırma çalışmaları kapsamında “Kozmetik Yönetmeliğinde Değişiklik” yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.” denildi.

Bu doğrultuda hazırlanan taslak çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

TİTCK tarafından Temmuz ayı sonunda yapılan duyuruda ise “Avrupa Komisyonu’nun 1223/2009 sayılı Kozmetik Tüzüğü’nü tadil eden 2016/314, 2016/621, 2016/622, 2016/1120, 2016/1121, 2016/1143 ve 2016/1198 sayılı Komisyon düzenlemelerine uyum amacıyla Kozmetik Yönetmeliğinde Ek III, Ek IV, Ek V ve Ek VI’da değişiklik yapılacaktır.” denilmiştir.

Kozmetik Yönetmeliğine ilişkin kılavuz güncellemeleri ve yeni kılavuzlar TİTCK tarafından yayımlanmaya devam ediyor.

En son yayınlanan kılavuzlar “Kozmetotekstil Ürünlere İlişkin Kılavuz Sürüm 2.0”, “Kozmetik Ürünlerde Parfüm Bileşiklerine Dair Ürün Bilgi Dosyasında Yer Alması Gereken Bilgilere İlişkin Kılavuz”, “Kozmetik Ürünlerde Kullanılan Bitkisel Hammadde ve Bileşenler İçin Kalite ve Kontrol Parametreleri Kılavuzu Sürüm 1.0”, “Kozmetik Ürünlerde Ağır Metal Safsızlıklarına İlişkin Kılavuz” ile daha önce yayınlanmış tüm kılavuzlara buraya tıklayarak derneğimizin internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

 
 

KTSD ÜYE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği olarak, üyelerimizle sıkı bir birliktelik ve uyumlu bir bilgi paylaşımı ile çalışmaya önem veriyoruz. Bu doğrultuda yılın belirli zamanlarında üyelerimizle “Üye Bilgilendirme Toplantıları” gerçekleştirmekteyiz.

Bu yılın ilk yarısının KTSD Üye Bilgilendirme Toplantısı da 25 Mayıs tarihinde Elite World Otel’de gerçekleşti. Üyelerimizle interaktif olarak gerçekleşen toplantı yoğun katılımlı ve oldukça keyifli geçti. Toplantıda; kurumsal iletişim konuları, yürütme kurulları faaliyetleri, kozmetik ve temizlik ürünlerinde mevzuat değişiklikleri, üye ilişkileri, ÜTS’nin uygulanması gibi birçok konu görüşüldü.

Bu toplantı vesilesiyle KTSD ailesinin daha da kaynaşmasına katkıda bulunan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

Etkinliğin tüm fotoğraflarına internet sitemizin Galeri sayfasından ulaşılabilir.  

 
 

KTSD YÜRÜTME KURULLARIMIZIN ÇALIŞMALARI

Kozmetik Yürütme Kurulu (KYK) çalışmaları yoğun olarak Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yayınlanan ve sektörümüzün ilişkili olduğu kılavuz değerlendirilmeleriyle devam etmektedir. KYK toplantılarında ÜTS ile ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri görüşülmektedir. Kozmetik mevzuatın AB mevzuatı ile uyumlaştırılması çalışmalarında bakanlık ile yakın ilişki sürdürülmektedir.

KYK çalışmalarında; Cosmetics Europe Week 2016 hakkında bilgilendirme yapılırken, CE ile ilişkilerin geliştirilmesine KYK katkısının arttırılarak devam ettirilmesinin önemi vurgulanmıştır.

Temizlik ve Hijyenik Kağıt Ürünleri Yürütme Kurulu (THKYK) mevzuat, bildirim ve denetleme konularında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (G&TB) ve Türk Halk Sağlığı Kurumu (THSK) ile işbirliğine odaklı olarak yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

THKYK tarafından oluşturulan deterjan mevzuatı çalışma grubu çalışmalara hazır bulunmaktadır.

THKYK, Uluslarası Biyosidal Kongresi için sektör adına A.I.S.E.’den bir konuşmacı davet etmiştir ve konuşma içeriğine ilişkin çalışmalar devam etmektedir.  

 
 

5. LATİN AMERİKA SÜRDÜRÜLEBİLİR KOZMETİK ZİRVESİ

Organic Monitor tarafından organize edilen 5. Latin Amerika Sürdürülebilir Kozmetik Zirvesi’nin bu yıl 14 – 15 Eylül 2016 tarihlerinde Sao Paulo’da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Program 2009 yılından beri kozmetik ve kişisel bakım sektörlerindeki sürdürülebilirlik gelişmelerini kapsamaktadır.

Yeşil formülasyonlar, pazarlama alanındaki gelişmeler ve gıda bileşenleri bu yılki zirvenin ana temaları olarak belirlenmiştir. Bu yılki zirvede de sürdürülebilir gelişmeleri benimsemiş ana kuruluşlar ile bölgesel güzellik sektörünün buluşturulması planlanmaktadır.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

 
 

EDANA OUTLOOK™ 2016 KONFERANSI

Dokunmamış malzemeler ve ilgili sektörlerin Avrupa’daki lider kuruluşu olan EDANA tarafından gerçekleştirilecek olan dünyanın önde gelen kişisel bakım ürünleri konferansı Outlook’un bu yılki odak noktaları ve konuşmacıları yayınlandı.

21 – 23 Eylül 2016 tarihleri arasında Madrid’de gerçekleştirilmesi planlanan konferansta pazar büyümesi ile ilgili gelişmeler, sektörün büyüme trendi, sektörel sürdürülebilirlik ve bebek bezi, ıslak mendil ve hasta altı bezi kategorileri ile ilgili teknolojik gelişmeler hakkında bilgiler katılımcılar ile paylaşılacaktır.

Etkinliğin internet sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.  

 
 

COSMETICS BEAUTY HAIR

Güzellik sektöründe Romanya’nın en önemli etkinliği olan “Cosmetics Beauty Hair” bu yıl 29 Eylül – 2 Ekim tarihleri arasında “Romexpo Exhibition Centre” Bükreş’te yapılacak. Etkinlik; kozmetik, kişisel bakım ve saç bakımı sektörlerindeki üreticileri, ithalatçıları ve dağıtıcıları bir araya getirecek.

Detaylı bilgiye buradan ulaşılabilirsiniz.  

 
 

ARENA OF BEAUTY

15. yılını kutalayan Arena of Beauty, bu yıl 21-23 Ekim tarihleri arasında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenleniyor. Arena Professional fuarı bu yıl, güzellik salonları ve SPA merkezleri için ekipmanlar, servisler ve kozmetikleri içeriyor. İlgilenen üyelerimiz detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.  

 
 

3. ULUSLARARASI BİYOSİDAL KONGRESİ

3. Uluslararası Biyosidal Kongresi, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Biyosidal İş ve Çevre Sağlığı Derneği işbirliği, Çukurova Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nin desteği ile birlikte 22 – 25 Kasım 2016 tarihleri arasında Antalya Maritim Pine Beach Hotel'de düzenlenecektir. Kongrede Avrupa Komisyonu ve Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın ( ECHA) rolü, Biyosidal Ürünlerin Global Kayıtlandırılmasında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) rolü, Avrupa Birliği piyasasındaki mevcut biyosidal ürünler ve kullanımları: Fırsatlar ve zorluklar, Biyosidal ürünlerde sürdürülebilirlik ve risk değerlendirmesi, biyosidal ürünlerde maksimum kalıntı limitleri, biyosidal endüstrisinin bugünü ve geleceği, biyosidal mevzuatının etkileri ve satıcılar için çözümler, biyosidal ürünlerin günlük hayatta kullanımı, biyosidal ürünlerin küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) etkisi, endokrin bozucular konusunda Avrupa Birliği’nde yaşanan gelişmeler ve BPR’da ara ürünler gibi başlıca konular tartışılacaktır.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yetkili otoriteleri, üniversiteler, hastaneler, belediyeler, yurt içi ve yurt dışından sektör temsilcilerinin de katılacağı kongreye arzu eden üyelerimiz katılabilirler.

Kongreyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.