divider
 
 

Başkan'ın Mesajı

Değerli KTSD Üyeleri,

Sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini dilediğimiz 2016’nın ilk e-bülteni ile karşınızdayız.

Başarılı bir çalışma yılı olarak 2015’i geride bıraktık. Sektörümüzün güçlü sesi KTSD 2015’te de resmi makamlar, medya ve üyelerimizle eşgüdümlü çalışmasını sürdürdü. “25. Yılın Ardından” etkinlikleri kapsamında 25. Yıl Gala yemeği düzenlendi. 2016 yılında da giderek artan bir heyecanla çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Günümüzün en önemli sorunlarından biri kaynakların sürdürülebilirliğidir. Sürdürülebilirlik, Brundland’ın deyimiyle “gelecek kuşakların kendi ihtiyaçlarını karşılama gücünü tehlikeye atmadan günümüz kuşağının ihtiyaçlarının karşılanmasıdır”. Bu bağlamda gelecek kuşakların gereksinimlerini karşılayacak kaynakların korunması gerekmektedir. İnsan hayatının, çevrenin ve doğal kaynakların korunması ve daha iyi koşullarda yaşanabilir bir ortamın varlığını sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Kaynaklarını doğru kullanan toplumlarda önce ekonomik sürdürülebilirlik gerçekleşir. Çevreye duyarlı bir yaklaşımla yaşamanın sonucunda ise sağlıklı toplumlar oluşur. Sağlıklı ve ekonomik refah içinde yaşayan toplumlarda sosyal sürdürülebilirlik sağlandığı kabul edilir. Etik değerleri her zaman birinci sırada tutarak önemli bir referans noktası haline gelen derneğimiz de bu doğrultuda kozmetik ve temizlik sektörlerinin sürdürülebilir kaynaklara yönelmesini sağlamak adına uluslararası paydaşlar ve bakanlıklarla yapılan projelere destek vermektedir. Elbette, bu çalışmalarımız, siz üyelerimizin varlığı ve gayretleriyle mümkün olmaktadır. Bu vesile ile hepinizin destek ve katılımları için yeniden teşekkür ediyorum.

Sektörümüz açısından yoğun gelişmelerin olacağını tahmin ettiğimiz 2016 yılının bu ilk e-bülteninde, bir önceki e-bültenimizden bu yana geçen süreçte sektörümüzde yaşanan ulusal ve uluslararası gelişmelere yer verdik. Keyifli okumalar dilerim.  

KTSD Yönetim Kurulu Başkanı

Ahmet Pura

 
 

KTSD VE TOBB KOZMETİK VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ SEKTÖR MECLİSİ BAŞKANI AHMET PURA, TOBB BAŞKANI İLE BİRARAYA GELDİ

Haziran 2015’te, dernek başkanımız Sn. Ahmet Pura 2006 yılından beri yürüttüğü TOBB Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanlığı görevine yeniden seçilmişti. TOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun seçilen sektör meclis başkanlarıyla düzenlediği toplantıya başkanımız Ahmet Pura da katıldı. Sn. Pura toplantıda, Sektör Meclislerinin kuruluşundan bugüne sektörlerle bürokrasi arasında güçlü bir köprü olduğunu ve bu bağlamda önemli destek gördüğümüzü de vurgulayarak TOBB Yönetimine ve Rifat Beye teşekkürlerini sunduğunu ifade etti.  

 
 

ECHA KİMYASALLARLA İLGİLİ GELİŞMİŞ BİLGİLENDİRME ÇALIŞMASI BAŞLATTI

Avrupa Kimyasallar Ajansı (European Chemicals Agency) (ECHA), REACH Tüzüğü kapsamına kayıtlı veya CLP Tüzüğü kapsamındaki C&L envanterine bildirilmiş kimyasallar hakkında bilgilendirmelerle ilgili yeni bir çalışma başlattı. 120 bin kimyasalla ilgili bilgilendirmeler 3 katman halinde sınıflandırılarak kurumun internet sitesinde yayımlandı. Basit bilgilendirme kartlarında, kimyasalın kısa profiliyle tam kaynak verileri yer aldı. Her bilgi düzeyi için hazırlanan kartlarda yalın ve basit bir İngilizceyle kimyasalların özellikleri hakkında bilgilendirmeler yer aldı. ECHA’nın dünya çapındaki kimyasallar veritabanı; tüm Avrupa şirketleri için sürdürülebilir kaynaklara yönelmek, tüketiciler içinse güvenli seçimler yapmak için önemli bir kaynaktır.

Çalışmayla ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.  

 
 

YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİKLERİ

Kozmetik Yönetmeliği Değişti:

Kozmetik Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. 26 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 29605 sayılı yönetmelikte “23/5/2005 tarihli ve 25823 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kozmetik Yönetmeliğinin ekinde yer alan “Ek II Kozmetik Ürünlerde Yasaklı Maddeler Listesi” başlıklı tabloya, aşağıdaki 1379 numaralı satır eklenmiş, aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan “Ek VI Kozmetik Ürünlerde Kullanılmasına İzin Verilen UV Filtrelerin Listesi” başlıklı tablonun 19 numaralı satırı yürürlükten kaldırılmıştır.” ifadesi bulunuyor.

Yönetmeliğin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Tehlikeli Maddelerin Karayolu İle Taşınması Hakkındaki Yönetmelik Değişti:

Karayolu ile taşınan tehlikeli maddelerin taşınmasını düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklikle eski yönetmeliğin bazı kısımları değiştirilirken birtakım yeni eklemeler de yapıldı.

Yönetmeliğin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.  

 
 

TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMUNDA YENİ DÖNEM

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (Tİ&TCK) başkanlığına Doç. Dr. Osman Arıkan NACAR atandı. Devir teslim töreni 21.12.2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş’ün de katılımıyla gerçekleşti. Kurum başkanı Sn. Nacar, Anadolu Ajansıyla yaptığı ilk röportajında Türkiye’nin tıbbi cihazda üretim üssü olmayı hedeflediğini belirtti. Sn. Nacar daha önceden: 2009 - 2010 yılları arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Beyin Cerrahi Uzmanlığı, 2012 - 2014 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Tıbbi Cihaz Kayıt ve Koordinasyon Daire Başkanlığı ve 2014 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştu.  

 
 

ZARARLI KİMYASALLARIN İHRACATI VE İTHALATINA İLİŞKİN AB TÜZÜĞÜNÜN UYGULANMASI İÇİN TEKNİK DESTEK PROJESİ BAŞLATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, AB desteğiyle, Avrupa Birliğinde 2012 yılında yayımlanan Zararlı Kimyasalların İhracatı ve İthalatına İlişkin Tüzüğün (Regulation Concerning the Export and Import of Hazardous Chemicals - PIC Regulation) ülkemiz mevzuatuna uyumlaştırılması projesi başlatıldı.

Proje kapsamında uluslararası katılımcıların yanı sıra ülkemizin önde gelen sektör ve dernek temsilcileri de toplantılara davet edildi. Proje süresi boyunca hem ülkemizde insan sağlığı ve çevrenin korunması amacıyla yasaklanan kimyasal maddelerin hem de Avrupa Birliği Üye Devletleri başta olmak üzere diğer ülkelerce yasaklanmış olan endüstriyel ve tarımsal alanlarda kullanılan kimyasal maddelerin ihracatında 150’yi aşkın ülkenin kullanmakta olduğu Ön Bildirimli Kabul Sisteminin ülkemizde uygulanması için paydaşların kurumsal kapasitelerinin arttırılması hedeflenmekte olduğu vurgulandı.

Projenin ilk toplantısı 16 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilirken, ikinci buluşma projeyle ilgili eğitim semineri olarak 25-29 Ocak 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. KTSD’nin de sektörde önemli bir referans noktası olarak davet edildiği eğitimlere derneğimizi temsilen Sn. Serli Önlü katıldı.  

 
 

KTSD YÜRÜTME KURULLARIMIZIN ÇALIŞMALARI

Kozmetik Yürütme Kurulu (KYK) çalışmaları yoğun olarak Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından yayınlanan ve sektörümüzün ilişkili olduğu kılavuzlar değerlendirilmeleriyle devam etmektedir. KYK tarafından PAO ve SKT konusunda sektör görüşleri oluşturularak Tİ&TCK'na birkaç kere yazılı ve sözlü olarak iletildi.

2015 yılının yapılan son KYK toplantısında KYK’nın 2016 yılı çalışma planındaki öncelikler Tİ&TCK kılavuzlarının değerlendirilmesi, mevzuatın yakın takibi ve CE ile işbirliğinin devamı olduğu belirtildi.

Temizlik ve Hijyenik Kağıt Ürünleri Yürütme Kurulu (THKYK) mevzuat, bildirim ve denetleme konularında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (G&TB) ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) ile işbirliğine odaklı olarak yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

2015 yılının yapılan son THKYK toplantısında THKYK’nın 2016 yılı öncelikleri ilgili mevzuat ve uygulamaların takip edilmesi; yetkili makamlar ve diğer derneklerle (AISE ve EDANA) işbirliğinin güçlendirmesi olarak belirlenmiştir.

KTSD Yürütme Kurulu Başkanları tarafından 2015 yılı yoğun ve verimli bir yıl olarak değerlendirilmiştir.  

 
 

KTSD 2016 GENEL KURULU 10 MART'TA

KTSD Yönetim Kurulunun 20 Ocak 2016 tarihli toplantısında, derneğimizin olağan genel kurul toplantısına çağırılmasına karar verildi. Genel Kurulun 10 Mart 2016 Perşembe günü saat 14.00’de Park Bosphorus Hotel Gümüşsuyu/İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı. Genel Kurulda çoğunluk sağlanamadığı takdirde kurul toplantısı 17 Mart 2016 aynı yer ve saatte tekrar edilecektir.  

 
 

6’INCI KOZMETİK KİMYASI, ÜRETİMİ VE STANDARDİZASYONU KONGRESİ 26 – 28 ŞUBAT 2016, ANTALYA

Kimyagerler Derneği tarafından bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi 26 – 28 Şubat 2016 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek. Kongrenin bu yılki ana teması “Sürdürülebilir Kozmetik”. KTSD Genel Koordinatörü Sn. Vuranel Okay’ın da açılış konuşmasının yer alacağı kongrede “Kozmetik Yasaları”, “Kozmetik Alanında Ar-Ge ve İnovasyon”, “Kozmetik Hammaddeleri”, “Kozmetik Ürün Formülasyonları”, “Kozmetik Ürünlerde Standardizasyon” konuları konuşulacak. Çeşitli atölye çalışmalarının da yapılacağı kongreye KTSD de katılım gösterecek.

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.  

 
 

TEMİZLİK ÜRÜNLERİ AVRUPA 2016 KONFERANSI

Temizlik Ürünleri Avrupa Konferansı’nın bu yıl 8 – 10 Mart 2015 tarihlerinde İtalya’nın Roma şehrinde düzenlenmesi planlanmaktadır. Sektörde yaşanan en güncel gelişmeler ve sektörde yaşanabilen zorluklar hakkında kapsamlı bir bilgi sunmayı amaçlayan konferansa sektörden birçok farklı isimin katılacağı belirtildi. Konferansta temizlik ürünleri kategorisi için tüketici eğilimleri, ürün paketinin tüketicinin ürün satın almasındaki önemi ile temizlik sektörü ve inovasyon gibi konular görüşülecek.

Konferans hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.  

 
 

GÜZELLİK VE BAKIM (BEAUTY & CARE) İSTANBUL 2016 FUARI

10 – 13 Mart 2016 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi (Harbiye)’de İnternetks Fuarcılık tarafından Güzellik ve Bakım (Beauty & Care) İstanbul 2016 fuarının gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Kozmetik, dermatoloji, saç bakımı gibi konularda uzman katılımcının yer alacağı fuarda birçok seminerin düzenlenmesi planlanıyor.

Fuar hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.  

 
 

IN-COSMETICS 2016 PARIS

In-Cosmetics Fuarı 12 – 14 Nisan 2016 tarihlerinde Paris’de gerçekleştirilecek. Fuar, 700 katılımcıyla, dünya çapında 9000'den fazla kozmetik üreticisi ve kozmetik malzemeler, kokular, laboratuar ekipmanları, test ve düzenleyici çözümleri bir araya getiriyor.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.  

 
 

GÜZELLİK VE SAĞLIK EVRENİ (UNIVERSE OF BEAUTY & HEALTH) 2016 -KIEV

International Exhibition Centre’ın her yıl Ukrayna’nın başkenti Kiev’de organize ettiği Güzellik ve Sağlık Evreni (Universe of Beauty & Health) Fuarı bu yıl 14 – 17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Fuarda güzellik ve sağlık ürünleri geniş bir yelpaze içinde katılımcılara sunulacak.

Çeşitli sunumlar ve makyaj teknikleri dersleri gibi etkinlikler de yer alacağı organizasyonla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.  

 
 

COSMETICS EUROPE HAFTASI: KİŞİSEL BAKIM VE DEĞİŞEN DÜNYA

Cosmetics Europe’un her yıl düzenlediği “Cosmetics Europe” etkinliklerinin bu seferki teması belirledi: “Kişisel Bakım ve Değişen Dünya”. 13 – 17 Haziran tarihinde “The Hotel” Bürüksel/Belçika’da gerçekleşecek etkinlikte; kişisel bakım ürünlerinin günümüz değişen dünyasındaki yeri tartışılıp, kozmetik sektöründeki gelişmeler hakkında bilgi verilirken, mevcut stratejik konuları araştırmak üzere bir açık forum oluşturularak bilimsel ve düzenleyici bir konferans gerçekleştirilecek.

Kayıtların Şubat ayıyla beraber açılacağı belirtilen etkinlikle ilgili detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.